Skip to content

Czym zajmował się producent POS kiedyś i dziś?

Posted in IT

Obecnie coraz mniej osób nie posiada jeszcze karty płatniczej. Postęp w dziedzinie technik płatności jest tak szybki, iż wydaje się, że nawet karty niedługo mogą stać się przeszłością, a na pewno przestarzałą formą płatności. Istnieją bowiem również inne formy płatności, do których wykorzystywane są terminale. Sama płatność kartą natomiast również jest dziś zupełnie inna niż na początku.

Pierwsze terminale i karty płatnicze

Pierwsze terminale, jakie na rynek wypuścił producent POS z pewnością doprowadził do pewnej rewolucji. Było to wielkie wydarzenie, które na zawsze zmieniło oblicze płatności. Od tego czasu, pieniądz fizyczny przestał być jedyną możliwą formą zapłaty w placówkach handlowych i usługowych. Niemniej jednak, terminale, jakich używano początkowo, dzisiaj można już nazwać reliktami przeszłości, w zasadzie nigdzie nie spotykanymi.
Karty, które początkowo weszły do użytku, umożliwiały jedynie płacenie poprzez umiejscowienie jej w specjalnym czytniku znajdującym się w terminalu. Sam terminal natomiast nie pełnił w zasadzie żadnych innych funkcji poza odczytaniem danych z karty, a następnie przesłaniem ich do banku w celu pobrania odpowiedniej kwoty z konta.

Jak to wygląda dzisiaj?

W dzisiejszych czasach producent POS zajmuje się już produkcją zupełnie innych urządzeń niż pierwsze terminale. Przede wszystkim, nie sposób sobie dzisiaj wyobrazić, aby nowoczesne terminale nie posiadały funkcji przyjmowania płatności zbliżeniowych. Bez tej funkcji w terminalu nie można bowiem zapłacić ani kartą zbliżeniową, ani też specjalną, przeznaczoną do tego naklejką bądź telefonem.
Ponadto, coraz większa liczba terminali jest również dostosowana do przyjmowania innego typu płatności. Chodzi tutaj o te płatności, do zrealizowania których w ogóle nie trzeba mieć przy sobie karty, ani też znać jej numerów. Idealnym przykładem jest tutaj z pewnością BLIK. Ta niezwykle nowoczesna forma płatności nie wymaga od klienta posiadania przy sobie karty podczas płacenia. Niestety, nie każdy terminal jest w stanie przyjąć tę płatność.