Skip to content

Płacenie telefonem w sklepie dzięki terminalowi POS

Posted in IT

W obecnych czasach telefony, a dokładnie smartphony są czymś, bez czego nie wychodzimy z domu. Dlatego nikogo nie dziwi fakt, że znajduje się w nich opcja płatności. Można nimi płacić w sklepach tak jak kartą płatniczą. Wystarczy przyłożyć telefon do czytnika. Jednak sklep czy punkt usługowy musi być wyposażony w terminal POS, który umożliwi płatność telefonem.

Płacenie kartą jest teraz modne

Polska jest w czołówce krajów pod względem płatności bezgotówkowych. Dlatego ważne jest, aby w sklepach znajdowały się terminale POS. Dzięki nim można płacić bezgotówkowo przy użyciu kart płatniczych lub nawet telefonów. Oczywiście płatności telefonem nie są jeszcze tak spopularyzowane, jak tradycyjne, kartami, ale coraz więcej osób decyduje się na ich używanie.

Płatność telefonem? to możliwe!

Płacenie telefonem jest wbrew pozorom bardzo proste. Wystarczy w odpowiedniej aplikacji dodać swoją kartę płatniczą i tyle tylko potrzeba. Wówczas podczas płacenia przy kasie należy, zamiast kart przyłożyć telefon. Jest to wygodne, ponieważ ogranicza ilość dokumentów w portfelu. Na szybkie zakupy wystarczy zabrać telefon, aby cieszyć się wygodą płatności.
Dodatkowym zabezpieczeniem jest brak możliwości zeskanowania telefonu, tak jak to złodzieje robią z kartami zbliżeniowymi. Dokładniej chodzi o sytuację, w których złodziej, używając specjalnego czytnika, przykłada go do kieszeni, w której znajduje się portfel. W ten sposób dostaje dane pozwalające zapłacić w sklepie w kwocie do 50 złotych. Transakcje takie nie są zatwierdzane pinem, co znacząco ułatwia sprawę. Jednak karta w telefonie nie jest aktywna przez cały czas. Sygnał wysyłany jest tylko podczas włączenia aplikacji, a wtedy telefon musi być na oczach użytkownika. Nie ma tu możliwości przypadkowego włączenia. Dlatego właśnie transakcje telefonem w terminalach POS są bezpieczniejsze niż kartą.
Pozostaje jeszcze kwestia baterii, która może się rozładować w telefonie. Niestety tylko przenośne ładowarki – powerbanki mogą w tym pomóc. Dzięki nim można mieć pewność, że telefon nie rozładuje się w najmniej spodziewanym momencie.