Skip to content

Skaner kodów kreskowych i jego zastosowanie w inwentaryzacji

Posted in IT

Moment przeprowadzania inwentaryzacji w przedsiębiorstwie jest często okresem dość stresującym. Inwentaryzacja środków trwałych zajmuje dużo czasu, często wymaga zorganizowania nocnej zmiany lub wynajęcia odpowiedniej firmy i narażenia się na bałagan pozostawiony przez obcych pracowników. Dodatkowym stresem może być też niepokój o wyniki przeprowadzanej inwentaryzacji. Nowe zestawienie wszystkich posiadanych przedmiotów jest niekiedy tak szokujące, że właścicielowi trudno uwierzyć w to, że inwentaryzacja została przeprowadzona poprawnie.

Nowe rozwiązania

W dzisiejszych czasach można, na szczęście, korzystać z rozwiązań, jakie przynosi światu rozwój technologiczny i wykonywać większość czynności szybciej i dokładniej przy podobnym lub nawet mniejszym nakładzie pracy. Tak jest też z inwentaryzacją. Upowszechnienie się kodów kreskowych sprawiło, że przeprowadzenie inwentaryzacji nie musi wiązać się ze stosem kartek z gorączkowo zapisywanymi ilościami poszczególnych towarów. Z pomocą człowiekowi przychodzi skaner kodów kreskowych, który pozwala na bezpośrednie wprowadzanie danych do bazy.

Przeprowadzanie inwentaryzacji

Kody kreskowe można nazwać prawdziwą rewolucją w dziedzinie inwentaryzacji. Praca audytora inwentaryzacji sprowadza się teraz głównie do zeskanowania wszystkich przedmiotów, które obejmuje inwentaryzacja. Dane z bezprzewodowego skanera są przekazywane do komputera, a potem odpowiedni system informatyczny opracowuje uzyskane informacje.
Wybranie dobrej firmy zajmującej się inwentaryzacjami lub skorzystanie z właściwego programu komputerowego, zapewnia właścicielowi przedsiębiorstwa pełny i przejrzysty obraz sytuacji firmy w zakresie posiadanych środków. Istotne jest także zdecydowanie się na taki skaner kodów kreskowych, który umożliwi pracownikom szybkie i wygodne docieranie do etykiet z kodami kreskowymi.

Outsourcing inwentaryzacji

Warto zastanowić się, czy inwentaryzację lepiej przeprowadzić samodzielnie czy też zlecić to zadanie firmie, która się tym zajmuje. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, dlatego też trzeba podjąć tę decyzję po rozważeniu wszystkich opcji i wypunktowaniu potrzeb danego przedsiębiorstwa.